top of page

Pilates

PILATES  je jedinečný systém cvikov, ktorý v sebe kombinuje naťahovanie aj  posilňovanie svalov, najmä hlbokých stabilizačných svalov. Je ideálny pre udržanie zdravého a funkčného tela, jednotlivé cviky sú zamerané okrem správneho dýchania na driekovo-panvovú stabilitu, pohyblivosť chrbtice a ramien, bedier a kĺbov, presnosť pohybu, svalovú kontrakciu, koordináciu a rovnováhu.

Autor metódy, J. H. Pilates sa pri cvičení sústredil na správne držanie tela, najmä v krčnej a driekovej oblasti, buduje silné centrum tela (powerhouse).

Správnym držaním tela spevniete a naučíte sa správne dýchať - hlboké bránicové dýchanie zabezpečí zapájanie hlbokého svalstva a dopraví do pľúc väčšie množstvo kyslíka (keďže väčšina z nás bežne dýcha len plytko a povrchovo), dôležitý je aj dlhý výdych.

PILATES vyrovnáva svalovú nerovnováhu, keď budete Pilates cvičiť sústredene a pravidelne  aspoň 2x do týždňa, bude pre Vás časom neprirodzené hrbiť sa, prestane Vás bolieť krk, aj horné trapézy. V bežnom živote zistíte, že dlhšie vydržíte stáť bez bolesti v krížoch - vďaka pevnému brušku, ktoré bude zároveň aj plochejšie :-)

Veľmi dôležité je spojiť vykonávanie cvikov s mysľou, a to absolútnym sústredením sa na vlastné telo, koordináciu a kontrolu pohybu v súlade s dýchaním (preto necvičíme pri hudbe). Cvičenie je pomalé a plynulé.

Cvičíme na protišmykových penových podložkách (sú k dispozícii v ateliéri), ideálnym oblečením  sú legíny, priliehavé tričko a ponožky. Ku cvičeniu  odporúčame si doniesť ako pomôcku uterák (cca 50x100 cm). 

Cvičenie nie je limitované vekom, je vhodné pre ženy aj mužov.

 

Čo získate cvičením PILATES?

 • výrazne posilníte chrbticu,  Pilates pomáha pri bolestiach chrbtice zo sedavého zamestnania, odstraňuje chronickú bolesť chrbta,  bolesť krku a pliec

 • postupne si napravíte zlé držanie tela, vaše svaly sa spevnia a predĺžia bez nárastu svalovej hmoty (osobne som cvičením Pilates „narástla“ o 2,5 cm :-)! )

 • obnovíte ohybnosť kĺbov, posilníte si kĺbové šľachy a väzivá, zvýši sa celková pružnosť tela

 • pomáha budovať pevné a pekne tvarované svalstvo

 • podporuje srdcovo-cievnu sústavu a zrýchľuje metabolizmus

 • posilňovaním svalov panvového dna pomáhajú cviky Pilates udržať vnútorné orgány v správnej polohe, pomáha riešiť problémy s inkontinenciou

 • prospeje Vám, ak trpíte preťažením niektorej časti tela opakovanou námahou (či už pri športe alebo pri práci)

 • je vhodný aj pre mamičky po pôrode (až po šestonedelí, resp. 6 mesiacov po cisárskom reze)

 • pomáha predchádzať osteoporóze, posilňuje kĺbové väzivá a šľachy

 • pomáha predchádzať  komplikáciám nielen po ženských operáciách

 • psychicky si oddýchnete

 

Z vlastných skúseností viem, že pribúdajúcim vekom (40+) nám už organizmus viac dáva najavo, ak sa nehýbeme. Zo začiatku si myslíme, že nás „klasicky bolí chrbát“, alebo že nás hlava, krk a kríže, bolia z dlhého sedenia v práci, že kĺby nás síce trošku bolia, ale „nejako to opäť prejde“, skrátka že sa organizmus prispôsobí, veď väčšinou to tak bolo... a mnohí priznávame, že sa nám ani nechce niečo vo svojom dennom programe niečo meniť, zaradiť si čas len pre seba. Musíme predsa urobiť ešte všeličo iné..., ku cvičeniu sa väčšina z nás donúti, až keď prídu zdravotné problémy :-(.       Nikdy však nie je neskoro, veď

„Ak sa chceme cítiť lepšie a "fungovať" pre seba aj rodinu,

musíme byť v prvom rade zdraví..."

Pilates je fenomenálne cvičenie, po ktorom sa už o mesiac  pocítite pozitívny rozdiel a budete cvičiť radi :-). , okrem hore uvedených pozitív, si každý nájde aj iné,  „svoje“ pozitívum.

Zdravým pohybom vieme dosiahnuť veľmi veľa!  Nemám rada výkričníky, ale na koniec predchádzajúcej vety naozaj patrí. Sama som sa dlhé roky po pohybovej stránke zanedbávala (hoci v mladosti som aktívne športovala), a až vážne zdravotné problémy mi zrazu „otvorili myseľ“ , a začala som pravidelne cvičiť. Po pár týždňoch som začala  Pilates cvičiť aj doma, stále častejšie a častejšie.., kúpila som si podložku, doplnkové pomôcky ... , až som postupne dospela k rozhodnutiu, že by ma napĺňalo predcvičovať Pilates aj pre iných, vnímajúc na sebe pozitívne výsledky.

PILATES je dnes už mojou podstatnou súčasťou a aj „srdcovkou“ :-). Odkedy cvičím práve Pilates, môj život sa po „zdravotno-pocitovej“ stránke veľmi pozitívne zhodnotil a veľmi ma teší, ak jeho hodnotu môžem zdieľať aj ďalej ako inštruktorka. Pozitívne príklady na cvičiacich  ma stále utvrdzujú v mojom vlastnom presvedčení, že PILATES je cvičenie, po ktorom cítite rozdiel sami na sebe, nielen po hodine cvičenia.

 

Veľmi sa teším na všetkých, s ktorými na mojej hodine ideme za rovnakým cieľom... CÍTIŤ SA LEPŠIE.

bottom of page